Beylikdüzü Ana Okulu

Beylikdüzü Ana Okulu

beylikdüzü anaokulu reklam

Anaokulunda Resim Çalışmalarının Çocuk Üzerindeki Pozitif Etkileri

 

Anaokulu Resim Faaliyetleri

Çocuklarda resim yapmaya karşı ilgisinin 2 yaş içerisinde ortaya çıktığı bilimsel bir gerçektir.Anaokulu çağında bulunan çocukların farklı mazlemeler kullanarak yapacağı resim çalışmaları çocukta bulunan yetenek veya yaratıcılığı geliştirebilmektedir.Anaokulu'nda yapılan resim faaliyetleri çocukta bulunan estetik algıyıda olumlu yönde değiştirmektedir.Resim çalışmaları anaokulumuzda grup çalışmaları ile yönetildiği için çocuk diğer arkadaşlarının yaptığı resimleride gözlemleyerek onaylama ve takdir etmeyi öğrenebilmektedir.

Resim çalışması yapan çocuklarda kol kaslarının, el ve parmak hassasiyetlerinin arttığı izlenmektedir.Resim yapan bir çocuk yeni beceriler edinmenin verdiği heyecan ve keyif ile hayal ettiklerini, düşüncelerini, istediklerini veya yaşadığı sorunları ifade etmek için resmi kullanır.Beylikdüzü anaokulu, çocukların yaş ve gelişim düzeylerini dikkate alarak pastel, mum ve sulu boya malzemeleri çocuklarınızın hizmetine sunmaktadır.Çocukların ruh hallerini yansıtmak için kullandıkları en etkili yolun resim olduğu asla unutulmamalıdır.

Onları Yaptıkları resimler ile tanıyabiliyoruz!

Özgüveni tam olmayan ve özgüven eksikliği yaşayan çocukların insan figürlerini verdiğimiz kağıdın ebatlarına nazaran çok daha küçük bir şekilde çizdiğini biliyor musunuz? Ya bu resimlerde yer alan el ve ayak figürünün resimde yer almamasının güvensizlik, iletişim güçlüğü ve bencilliği ifade ettiğinin farkında mısınız? Hiperaktif çocukların çok renkli, taşkın ve genel olarak gerilimli oldukları için karalama yapmayı tercih ettiklerini biliyor musunuz? Bu çocukların resmi çizdikleri zaman resimlerindeki objelerin büyük olduğunu..

Ev içinde anne baba geçimsizliği nedeni ile şiddete maruz kalan çocuklar ise dayak atan anne yada baba çizebiliyorlar.Bu durumdan korkan çocuklar ise saklanan çocuk resimleri çizebiliyorlar..

Çocukların çizdiği resimlerde ve özellikle aileyi anlatan resimlerde aileden bir veya birkaç kişinin eksikliği söz konusu olabiliyor.Böyle durumlarda çocuk sevgisizliği, parçalanmış bir aileyi anlatabiliyor.Ailede bulunan ayrılıkları ve iletişimsizlikleri aile bireylaerinin arasına çizdiği ağaç, ırmak ve çiçeklerle ifade ediyor..

Sevilen bir aile ferdi ölüm nedeni ile kaybedildi ise çocuk yaptığı bir resimde kaybedilen kişiyi bir başka evde tasvir edebiliyor..

Başlangıçta anaokulu korkusu yaşayan çocuklar anaokulu içinde anne ve babasını resmedebiliyor.

Okul korkusu olan çocuklar, okul içinde kendisiyle birlik de anne-babasını da çizebilmektedir.

Ayrılan ve boşanan anne babaların çocukları yaptıkları resimlerde anne ve babaya sarılmış bir çocuk  şeklinde özlemlerini anlatabiliyorlar.

Kardeşini kıskanan ve iç çatışmalar yaşayan bir çocuk yaptığı aile resimlerde küçük kardeşini çizerken resimde kendisini yok sayarcasına bir tasvir yapabiliyor.

Anaokulumuzda gerçekleştirdiğimiz serbest resim çalışmalarında resimlerde parlayan ve ışık saçan bir güneş figürü olması çocuğun mutluluğunu, güven duyduğunu ifade ediyor. Eğer dağların arkasından çıkan bir güneş var ise bazı psikologlara bu durum çocuğun baba ile ilişkisinin iyi olmadığını gösteren bir işaret olarak tanımlanabiliyor.

Resimlerinde otomobil figürlere yer veren çocuklar bizlere çocuğun dış dünyaya ve güce verdiği önemi, otomobilin içinde kendisine yer veren bir çocuk ise teknolojiye ve yaşam stiline ne kadar bağımlı olduğunun bir göstergesi olabiliyor.Kuş resmi çizen bir çocuğun ne kadar özgürlüğüne düşkün olduğunu anlayabilmekteyiz.

Ev ve aile ortamı anaokulu çocuğunun yaşamının bir merkezidir.Bu sebeple çizilen ev resimleri bize çocuk ruh hali ve yaşamı hakkında kesin ve net bilgiler verebilmektedir.Evdeki bacadan yükselen belirgin duman aile içindeki kavgaları, çatışmaları gösteriyor olabilir.Evden çıkan yollar çocuğun kendisine yol gösterilme ihtiyacını gösterebilmektedir.

Anaokulu çocukları için resimlerinde bulunan insan figürü veya insan azlığı çocuğun sosyal ilişkilerde olan eksikliğini veya kopukluğunu gösterebilmektedir.İnsan figürünü sık olarak kullanan bir çocuğun sosyal ilişkilerindeki gelişmişliği ifade etmektedir.Çizdiği ağaç resimlerinde meyveleri belirgin bir şekilde tasvir eden bir çocuğun verimli olma isteğini göstermektedir.

Anaokulumuzda Parmak Boyası Resim Çalışmasını Nasıl Yapıyoruz?

Masalarımızın üzerine büyük ebatlarda resim kağıtları konduktan sonra, daha önceden hazırladığımız küçük kapların içerisine her renk parmak boyalarını yerleştiriyoruz.Çocuklar gruplar halinde eğitimcilerimizin gözetiminde özgürce istedikleri gibi parmaklarını boyayarak kağıdın üzerine basarlar, küçücük ellee ve küçücük parmaklardan ortaya çıkan resimler üzerinde sohbet ederek resim hakkında yorumlar yaparız.

Anaokulumuzda Sulu Boya Resim Çalışmasını Nasıl Yapıyoruz?

Anaokulu faaliyet odamızın masalarına çocuk sayısı kadar suluboya, su kabı ve suluboya fırçası konduktan sonra çocuklardan ellerinin iç kısımlarını dilediğince istediği renklerde boyamaları istenir.Boyanan küçük eller kağıtlara bastırıldıktan sonra hep birlikte ellerim tombik tombik şarkısını söyleriz.

Eğer şarkıyı çocuğunuz ile birlikte anaokulumuzda resim faaliyeti yaparken söylediğimiz şarkının sözlerini öğrenmek ister misiniz? İsterseniz anaokulu şarkıları bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

Anaokulu resim faaliyetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilmek için 0212 873 40 63 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir, dilerseniz sınıf öğretmenimizle görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

 

 

 
ANAOKULU: Anasayfa Anaokulu Eğitim Programı Anaokulu Resim Faaliyetleri

Anaokulu Haber Grubu

e-mail adresiniz ile bizden anaokulu haberleri alın:

Delivered by FeedBurner

Subscribe to RSS headline updates from:
Powered by FeedBurner